Spiaca princezná Vientiane

Autor: Peter Molčány | 31.8.2014 o 17:58 | Karma článku: 4,51 | Prečítané:  444x

Hlavné mesto Laosu je v porovnaní s ostatnými veľkomestami juhovýchodnej Ázie v niečom iné. Čoskoro  však možno bude prebudené.

Hneď po príchode do Vientiane sa mi niečo nezdalo. Od hlavného mesta Laosu som očakával aspoň z polovice taký ruch a veľkoleposť ako v Bangkoku. Mrakodrapy v Bangkoku sú ako huby po daždi a tu akoby vôbec nepršalo. Aj keď to samozrejme iba metaforicky, lebo prvý deň pršalo riadne a dosť dlho. Napriek tomu má aj toto mesto svoje čaro. Večerná prechádzka po nábreží rieky Mekong prinesie pohľady na thajský breh, športujúcich ľudí, hrajúce sa deti, neutíchajúci trh a to všetko dodáva pokojnú atmosféru. Nočný život akoby tu tiež ani nebol, na ulici takmer nikto, všetko sa odohráva len v pár baroch. Prichádzajúci čínsky developeri však možno tvár tohto mesta zmenia. Prvý "mrakodrap" je zdá sa už vo výstavbe.
 

Začínajúca výstavba vo VientianeZačínajúca výstavba vo Vientiane (pm)Jedlo s chobotnicami a ostatným neznámym obsahomJedlo s chobotnicami a ostatným neznámym obsahom (pm)Mnohé autobusy sú darom japonského ľuduMnohé autobusy sú darom japonského ľudu (pm)Stánky na autobusovej staniciStánky na autobusovej stanici (pm)Dlhotrvajúce dažde podmáčajú aj miestny trhDlhotrvajúce dažde podmáčajú aj miestny trh (pm)Hneď prvú noc som si na hosteli všimol popri posteli malé chrobáky. Netrebalo dlho gúgliť aby som zistil, že sú to ploštice. Išiel som si teda nájsť niečo iné, a nakoniec to bolo iba kúsok cez ulicu (45 000kip). Následne som im objasnil situáciu a požiadal aby mi vrátili peniaze. Potom ma ešte prosili, aby som na to nepísal recenziu. Možno som sa mal viac riadiť tými recenziami aj ja, lebo ľudia už pred tým vystríhali. Ale vraj je to celkovo problém v Laose, tak ťažko povedať.

 

Predávajúca na trhu neďaleko autobusovej stanicePredávajúca na trhu neďaleko autobusovej stanice (pm)Na strechách autobusov sa preváža všeličo.Na strechách autobusov sa preváža všeličo. (pm)Stavba vo VientianeStavba vo Vientiane (pm)Po prvý krát som tu počul o problematike "cluster bombs", bolo to v návštevníckom centre COPE. Ide o bombardovanie civilného obyvateľstva kazetovými bombami (veľká bomba ukrýva v sebe veľké množstvo menších o veľkosti niečo menšej ako tenisová loptička). Najviac týchto bômb (270 miliónov menších bômb) bolo v Laose zhodených počas vietnamskej vojny. Odhaduje sa, že asi 80 miliónov nevybuchlo. Predstavili nám smutné príbehy obetí týchto výbušnín, ktoré väčšinou na ne stúpili, alebo ich zdvihli zo zeme (častokrát deti, mysliac si, že ide o loptičku). Skončí sa to najčastejšie amputáciou končatín, v horšom prípade fatálne. Preto je dodnes nebezpečné pohybovať sa neznámym územím. Táto charitatívna organizácia sa venuje obetiam (vytváranie protetických náhrad, pomoc pri prekonaní traumy) a pozdvihovaniu povedomia verejnosti s pomocou ktorej vyvíjajú tlak na medzinárodnej úrovni aby používanie takéhoto typu bombardovania bolo úplne zakázané. Napriek všetkým tým smutným príbehom, som rád, že som sa o tom dozvedel a pripájam sa k názoru, že takýto typ bombardovania sa musí zastaviť, veď postihnuté krajiny ako Laos sa toho už asi nikdy nezbavia.

Napriek tomu pomalému a pohodovému životu vo Vientiane som sa rozhodol ísť ďalej. Chcel som ísť na sever do Phonsavanu. Problém ale bol, že na stanici mi nevedeli povedať či sa budem vedieť dostať z Phonsavanu do Hanoja. Dokonca mi ani nevedeli povedať, či pôjde z ich stanice poobedný autobus. Keď už som bol na stanici, tak som chcel rovno kúpiť lístok na ranný autobus o 07:30 (115 000kip) , ale ten mi tiež nepredali. Vraj sa to dá len tesne pred odchodom autobusu.

Keď už som sa teda ďalšie ráno dopravil Tuk-Tukom (15 000kip) na severnú stanicu mimo mesta, zaujala ma predovšetkým svižnosť staršieho šoféra, ktorý s ľahkosťou vyliezal cez bočné okno na strechu minibusu pri nakladaní batožín. Predo mnou je teda 10h cesty po biednejších cestách v Laose, avšak krásne pohľady okolo. Neistota spočíva v tom, že neviem presne ako sa dostanem do Hanoja, ale to sa vyrieši až v Phonsavane.

Rybár popri ceste do PhonsavanuRybár popri ceste do Phonsavanu (pm)Domy popri ceste do PhonsavanuDomy popri ceste do PhonsavanuPočas obednej prestávky na ceste do PhonsavanuPočas obednej prestávky na ceste do Phonsavanu (pm)Zosuvy pôdy častokrát komplikujú dopravuZosuvy pôdy častokrát komplikujú dopravu (pm)Prestávka počas cestyPrestávka počas cesty (pm)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?